سؤال احتمال در کنکور ۹۸ نظام جدید

از زمان انتشار کتاب درسی پایه دوازدهم، یکی از سؤالاتی که برای دبیران و دانش‌آموزان وجود داشته است این بوده که آیا سؤالی از احتمال ژنتیک در کنکور مطرح می‌شود یا خیر؟ یکی از دلایل بروز این شائبه، عدم وجود کادر ممنوعیت طرح سؤال محاسباتی از فصل سوم کتاب دوازدهم بود. با این حال ما اعتقاد داشتیم که با توجه به مقدمه کتاب و همچنین عدم پرداختن به سؤالات عددی در فصل سوم، اصلاً نیازی به چنین کادری نبوده و نیست. همانطور که برای مثال در ابتدای فصل رفتارشناسی هم چنین کادری وجود ندارد؛ چون اصلاً مسئله‌ای درباره‌ی رفتارشناسی نمی‌توان مطرح کرد.
با این وجود، ما نظر جناب آقای بهمن فخریان، مؤلف کتاب‌های درسی نظام جدید رو در این‌باره جویا شدیم تا مطمئن شویم که در کنکور سراسری ۹۸، سؤال محاسباتی از فصل ۳ مطرح نمی‌شود. 

گفت‌و‌گو با جناب آقای فخریان درباره‌ی مسائل ژنتیک

سوالی که داشتم این هست که متاسفانه در ابتدای فصل ۳ اشاره ای نکردین که طرح سوال محاسباتی ممنوع است و این شائبه ایجاد شده که در این فصل میشه سوال محاسباتی طرح کرد که نمونش رو در انواع کتاب ها و آزمون ها و همچنین تدریس دبیران مشاهده می کنیم.
می خواستم بدونم از نظر شما و سازمان سنجش طرح سوال محاسباتی از این فصل مجاز هست یا خیر و در صورتی که مجاز نیست، لطفا در قالب یک اصلاحیه یا اطلاعیه این رو اطلاع رسانی کنید

با سلام در مقدمه کتاب اشاره شده که ممنوع است . در ضمن بعضی مباحث در کتاب نیست مثل احتمالات و شجره نامه بنابراین سوال هم نباید بیاید . در ضمن در اصلاحیه منموعیت به فصل ۳ هم اضافه خواهد شد .

متاسفانه با وجود این ممنوعیت باز هم مشاهده می‌کنیم که هم در کتاب‌های کمک‌درسی و هم آزمون‌های مختلف، به‌مقدار زیادی به مسائل ژنتیک پرداخته می‌شود. چیزی که از ابتدا هم مشخص بود که در کنکور مطرح نمی‌شود، چرا که هیچ اشاره‌ای به مبحث احتمال در کتاب درسی دوازدهم نشده است. با این حال، این مبحث درصد زیادی از حجم بعضی از کتاب‌های کمک‌آموزشی و آزمون‌ها رو به خود اختصاص داده که نتیجه‌ای جز افزایش استرس و نگرانی دانش‌آموزان نداشته و نخواهد داشت.

منبع: مای‌زیست

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. رضا گفت:

    سلام. کاش این اصلاحیه رو زودتر اعلام کنن.چونکه الان معلما و ازمونا باور نمی کنن مگر اینکه دفتر تالیف زودتر اصلاحیه بده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *