تست روز ـ ۲۵ دی ۹۷

از این پس، در روزهایی از هفته، تست‌هایی تألیفی برای آمادگی بیشتر شما دانش‌آموزان عزیز در سایت مای‌زیست قرار می‌گیرد. بر اساس زمان اعلام‌شده، می‌توانید به این پست مراجعه کنید و سؤالات را مشاهده کرده و پاسخ دهید. پاسخ تشریحی هر سؤال نیز ساعت ۲۱ در سایت قرار می‌گیرد. 

پاسخ تشریحی سؤال مربوط به پایه‌ی تحصیلی خود را همراه با نام، نام خانوادگی و نام شهر در قسمت نظرات (کامنت‌ها) همین پست بنویسید. به بهترین پاسخ، کد تخفیف ثبت‌نام در آزمون‌های مای‌زیست هدیه داده می‌شود. 

سؤالات

برای مشاهده‌ی عکس بزرگتر، بر روی آن کلیک کنید. 

طراح سؤالات: حمیدرضا زارع

برندگان مسابقه تست روز ۲۵ دی ۹۷:


دهم:
حمیدرضا اقبالی
یازدهم: محمد مهدی زیوری
دوازدهم: رضا ممی‌زاده
نظام قدیم: محمد خاکی

ضمن تشکر از تمامی کسانی که در این مسابقه شرکت کردند، نفرات برنده می‌توانند برای دریافت جایزه‌ی خود، به پشتیبانی سایت پیام دهند.

مطالب مرتبط

۱۸ دیدگاه‌

 1. سید محمد مهدی پژمان گفت:

  سلام
  دانش اموز پایه دهم هستم
  جواب سوال یک : گزینه سه
  گزینه یک غلطه چون ب دوازده و فاکتور داخلی با مصرف ای تی پی و تولید فسفات و ای دی پی با درون بری وارد میشن که با کاهش مساحت غشا همراهه
  مورد دوم هم غلطه چون هم انتقالی سدیم گلوکز نشون میده که پروتئین اختصاصی برای گلوکز نیست و سدیم هم منتقل میشه
  مورد چهار:ویتامین کا برای انعقاد خون لازمه که محلول در چربیه و با انتشار و بر اثر انرژی جنبشی خودش جابجا میشه پس غلطه
  سوال سه:سه
  مورد یک غلطه چون با شروع صدای دوم دولختی و سه لختی بازمیشن پس با پایان صدای دوم دو لختی و سه لختی باز هستن که مانع عبور خون بین بطن و دهلیز نمیشن

  مورد دو غلطه چون در حین استراحت عمومی بخشی از موج تی و نصف موج پی ثبت میشه پس هر دو نوع حفره دارای فعالیت الکتریکی هستند
  مورد چهار غلطه چون قبل پایان ثبت موج تی دریچه دو لختی و سه لختی باز میشن پس تحت تاثیر بیشترین فشار بر اثر حفره قبلی(دهلیز) نیستند
  سوال چهار: دو
  یک غلطه چون انقباض بین دنده ای خارجی هم لازمه
  سه غلطه چون طبق تعریف ظرفیت حیاتی که میشه ذخیره دمی و جاری وذخیره بازدمی اما اینجا جاری و بخشی یا تمام ذخیره دمی رو اشاره کرده
  مورد چهار هم انقباض ماهیچه شکمی برای خروج ذخیره بازدمیه نه ورود ذخیره دمی!

 2. علی امیری گفت:

  پایه دوازدهم جواب گزینه ۳. رد گزینه ۱_ دریچه های سینی اگرچه جزو دریچه های قلبی هستند اما مانع از انتقال خون بین بطن ها و دهلیزها نمیشوند. رد گزینه ۲ در فاصله پایان انقباض بطن ها تا ابتدای انقباض دهلیزها اگرچه دهلیز فعالیت انقباضی ندارد اما شبکه هادی و گره سینوسی دهلیزی آن فعالیت الکتریکی دارد و ایجاد نیمه اول موج p قبل از انقباض دهلیز مربوط به همین امر است. رد گزینه ۴ حفره قبلی دریچه های دهلیزی بطنی دهلیز است که حداکثر فشار آن ها در اواسط انقباض ان ها است یعنی مقداری بعد از موج p نه بین کمی بعد از ابتدای موج T «همان حداکثر فشار بطنی» و انتهای آن. درستی گزینه ۳ دریچه های سینی در انتهای موج s باز میشوند پس قبل از آن یعنی بین موج q «عبور پیام از گره دهیلیزی بطنی » تا اواسط r «حداکثر اختلاف پتانسیل» بسته هستند و اجازه عبور خون از بطن نمیدهند. توجه دریچه های قلبی انقباض ندارند زیرا ماهیچه ای نیستند

 3. Abolfazl گفت:

  سلام وقت بخیر

  راجب سوال پایه یازدهم

  گزینه ۴ صحیح است.(منظور نورون رابط و اینکه بدون میلین است، و در همه جای رشته سیتوپلاسمی خود دارای کانال های دریچه دار است.

 4. حمیدرضا اقبالی گفت:

  شهرستان نور -دوازدهم تجربی – سوال پایه ی دهم
  گ۱)منظور از ویتامین متصل شونده به عامل(فاکتور)داخلی معده ،ویتامین B12 می باشد.طبق متن کتاب درسی روش اصلی جذب ویتامین B12 در روده ی باریک انسان همراه با عامل داخلی معده و به روش درون بری است . می دانیم در درون بری با تشکیل کیسه ی غشایی ماده ی مد نظر به درون سلول راه پیدا می کند . در این فرآیند که به انرژی نیازمند است برای تامین انرژی نیاز به هیدرولیز ATP می باشد. محصولات هیدرولیز ATP ، ADP و فسفات هستند . لذا وقتی ATP در درون سلول تجزیه می گردد میزان این مواد در سلول افزایش می یابد یعنی شاهد افزایش فسفات در درون سلول خواهیم بود. به دنبال افزایش فسفات درون سلول که نتیجه ی تولید انرژی بود کیسه ای از جنس غشا به دور ماده موردنظر تشکیل می شود .طبق شکل ۷ فصل دوم کتاب درسی در فرآیند درون بری مساحت غشای پلاسمایی کاهش می یابد (نه افزایش)❌ – صفحات ۲۴ و ۳۳و ۴۰ کتاب دهم
  گ۲)منظور از واحد های سازنده ی پلی ساکارید های ذخیره ای کبد(مثل گلیکوژن) گلوکز می باشد . طبق کتاب درسی روش اصلی جذب گلوکز در دوره ی باریک به روش هم انتقالی می باشد .هم انتقالی فرایندی است که در آن به واسطه ی شیب غلظت سدیم،گلوکز و بیشتر آمینواسید ها وارد سلول روده می گردند. همانطور که از تعریف هم انتقالی مشخص است، این پروتئین به طور کاملا اختصاصی برای جابه جایی گلوکز عمل نمی کند ❎
  صفحات ۳۴ و ۳۹ کتاب درسی دهم
  گ۴)طبق متن کتاب ویتامینی که برای فعالیت انعقادی پلاکت ها ضروری است ویتامین k می باشد . می دانیم ویتامین های A D E K ویتامین های محلول در چربی هستند .روش اصلی جذب این ویتامین ها در روده ی باریک مثل چربی ها و همانند آن ها می باشد.چون غشای یاخته بیشتر ازجنس لیپید است لذا چون مواد مذکور هم جنس یکدیگر هستند جذب این ویتامین ها و چربی ها از غشا از طریق روش انتشار ساده (انتشار) است. در روش انتشار درست است که انرژی زیستی مصرف نمی گردد ولی جابه جایی مولکول ها در دو سوی غشا، به واسطه ی انرژی جنبشی آن ها را رخ می دهد . لذا این مطلب که هیچ نوعی از انرژی در این روش نقشی ندارد غلط است ❌
  -صفحات ۲۳ و ۴۰ و ۸۳ کتاب درسی دهم
  لذا تا همین جا متوجه شدیم که گزینه ی ۳ درست است .
  بررسی گزینه ی ۳) هیدرولیز(آب کافت) همانطور که از اسم آن پیداست فرایندی است که در آن آب مصرف می گردد. لذا ماده ای که در هر واکنش هیدرولیز مصرف می گردد اب است. طبق متن کتاب درسی روش جذب اصلی اب در روده ی باریک اسمز است. در فرآیند اسمز اساس جابه جایی اب از دو طرف غشای نیمه تراوا بر مبنای اختلاف غلظت اب در دو سوی غشا است. لذا هم غشای نیمه تراوا و هم اختلاف غلظت برای این فرآیند ضروری است .✔
  صفحه ۲۳و ۳۵ کتاب درسی دهم

 5. محمدمهدی زیوری شجاع-همدان-یازدهم گفت:

  سوال ۲ – پاسخ: گزینه ۴
  حداقل بخشی از ۳ نورون حسی،رابط و حرکتی در دستگاه عصبی مرکزی دیده می شود.
  **بررسی گزینه ها**
  ۱)ویژگی دندریت طویل و میلین دار مربوط به نورون حسی است.در نورون حسی فقط یک رشته دندریت پیام عصبی را به جسم سلولی هدایت(نه انتقال) می کند.
  ۲)نورون رابط ارتباط بین نورون های دیگر را فراهم میکند.با اینکه نورون رابط میلین ندارد اما نوروگلیاها فقط در تشکیل غلاف میلین نقش ندارند بلکه انواع و وظایف گوناگونی مثل دفاع از یاخته های عصبی و حفظ هم ایستایی مایع اطراف آنها را نیز دارا هستند.پس نمی توان گفت نورون رابط فعالیت های خود را مستقل از سلول های پشتیبان انجام می دهد.
  ۳)یاخته مورد نظر،نورون حرکتی است.همه یاخته ها پیام عصبی را از طریق سیناپس های مختلف از یاخته پیش سیناپسی دریافت می کنند.این گزینه با توجه به «برخلاف» در صورت سوال اشتباه است.
  ۴)نورون رابط،کوتاهترین طول را در بین نورون ها دارد.نورون رابط به دلیل نداشتن غلاف میلین میتواند در هر قسمتی از رشته های سیتوپلاسمی خود،کانال های دریچه دار سدیمی را در هنگام پتانسیل عمل باز کند.

 6. محمد خاکی گفت:

  سوال ۱:گزینه ۳ صحیح است.
  بررسی نادرستی گزینه ها:
  ۱)ویتامین متصل به فاکتور داخلی ویتامین B12 است و به روش درون بری جذب می شود که درون بری باعث کاهش مساحت غشای یاخته می شود.
  ۲)واحد سازنده پلی ساکارید های کبد گلوکز است که به روش هم انتقالی همراه با سدیم جذب می شود و پروتئین اختصاصی ندارد.
  ۴)ویتامین لازم برای فعالیت انعقادی پلاکت ها ویتامین K است که در چربی محلول است و به صورت انتشار جذب می شود اما در انتشار انرژی جنبشی مولکول ها در حرکت آنها موثر است.

  سوال ۲:گزینه ۴ صحیح است.
  بررسی نادرستی گزینه ها:
  ۱)نورون دارای دندریت طویل و میلین دار نورون حسی است و پیام های عصبی به جسم سلولی هدایت(نه منتقل) می کند.
  ۲)نورونی که ارتباط بین نورون های دیگر فراهم می کند نورون رابط است و نمی تواندفعالیت های خود را مستقل از سلول های پشتیبان انجام دهد.
  ۳)نورونی که پیام عصبی را از دستگاه عصبی مرکزی خارج می کند نورون حرکتی است و پیام را از آکسون دریافت می کند نه دندریت(رشته های منشعب).

  سوال ۳:گزینه ۳ صحیح است.
  بررسی نادرستی گزینه ها:
  ۱)دریچه های ابتدای سرخرگ ها مانع از جریان خون بین حفرات قلب نمی شود.
  ۲)همه دریچه های قلب غیر ماهیچه ای اند.در فاصله پایان انقباض بطن ها تا شروع انقباض دهلیز ها خون فقط از دهلیزها خارج می شود بنابراین دریچه های ابتدای سرخرگ ها خون را از بطن ها خارج نمی کنند.
  ۴)دریچه های دهلیزی-بطنی در ابتدای انقباض دهلیزی تحت بیشترین فشار خون در حفره قبلی خود یعنی دهلیزها قرار می گیرند که انقباض دهلیزی در فاصله انقباض بطنی(بیشترین انقباض میوکارد بطن ها) تا پایان ثبت موج T قرار ندارد.

  سوال ۴:گزینه ۲ صحیح است.
  بررسی نادرستی گزینه ها:
  ۱)جابجایی هوایی معادل حجم جاری می تواند بازدم عادی که دیافراگم منقبض نمی شود و حجم قفسه سینه افزایش نمی یابد.
  ۳)افزایش حجم قفسه سینه پس از دم عادی دم عمیق است اما ظرفیت حیاتی معادل مجموع حجم های جاری ذخیره دمی و ذخیره بازدمی است.
  ۴)انقباض ماهیچه های شکمی هنگام بازدم عمیق است و نیروی ماهیچه های بازدمی(نه دمی) تقویت می کند.

 7. محمد گفت:

  محمد کمال
  از بندرعباس
  پایه دهم
  پاسخ گزینه ۳
  بررسی گزینه ها:
  ۱: ویتامین B12 که به فاکتور داخلی متصل شده با آندوسیتوز جذب میشود که آندوسیتوز باعث افزایش فسفات و کاهش مساحت غشا یاخته میشود.
  ۲: منظور از این سوال مونومر گلوکز است که میدانیم گلوکز به صورت هم انتقالی و با استفاده از انرژی موجود در شیب غلظت یون سدیم و همراه با یون سدیم عبور پیدا میکند پس پروتئین جابه جا کننده کاملا اختصاصی عمل نمیکند.
  ۳:ماده ای که در هیدرولیز ها مصرف میشود مولکلول آب است که با روش اسمز انتقال می یابد.(اسمز:انتشار آب از غشایی با تراوایی نسبی است) اسمز تا زمانی ادامه می یابد که بین دو طرف غشا اختلاف وجود داشته باشد.
  ۴: ویتامین K در انعقاد خون موثر است . از جایی که این ویتامین محلول در چربی است به صورت انتشار، انتقال می یابد در انتشار مواد با استفاده از انرژی جنبشی خود عبور پیدا می کنند.(انرژی جنبشی موثر است)

 8. میلاد رضایی برون گفت:

  در رابطه با سوال ۱ می نویسم:پاسخ احتمالی(!) :گ۳
  آب ماده ای است که در هر واکنش هیدرولیزی مصرف می شود . وجود اختلاف غلظت(اختلاف در تراکم آب بین دو طرف غشای نیمه تراوا) و غشای نیمه تراوا برای انجام فرایند اسمز ضروری است.
  بررسی و رد سایر گزینه ها:
  ویتامین B12 به فاکتور داخلی معده میچسبید و همراه با آن جذب میشد به روش درون بری ، پس مساحت غشای پلاسمایی کاهش می یابد و قسمتی از غشا برای تشکیل وزیکول از آن جدا می شود.(رد گزینۀ ۱)
  گلیکوژن پلی ساکاریدی است که در کبد ذخیره می شود و واحد سازنده آن گلوکز است و گلوکز هم به روش هم انتقالی(سیم پورت) همراه با سدیم _ به واسطه انرژی تامین شده از فعالیت پمپ سدیم_پتاسیم (شیب غلظت) که در جایی غیر از این محل( طرف دیگر سلول ) فعالیت میکند _ جذب می شود. پس پروتیئنی که گلوکز را جذب می کند فقط اختصاصا برای گلوکز نیست.(رد گزینۀ ۲)
  در روند انعقاد خون و تشکیل لخته برای تبدیل پروترومبین به ترومبین توسط عمل آنزیم پروترومبیناز وجود ویتامین k و همچنین یون کلسیم لازم و ضروری می باشد. ویتامین K یک ویتامین محلول در چربی است و به همان روشی که چربی ها جذب می شوند و همراه آنها جذب می شود پس اول به صورت انتشار وارد سلول پرز و سپس با اگزوسیتوز از آن خارج می شود. و اما نکتۀ اصلی که به درد حل این سؤال می خوره اینه که در همه روش های عبور مواد از غشای بالاخره یه شکلی از انرژی برای جابه جا شدن اون مواد مصرف میشه که میتونه زیستی باشه مثل اگزوسیتوز یا انرژی جنبشی مثلا در انتشار.(رد گزینۀ ۴)

 9. رضا ممی زاده گفت:

  سوال پایه یازدهم: گزینه۴
  خب گفته که هر نورونی حداقل قسمتی از آن در دستگاه عصبی مرکزیه… این یعنی چی؟ این یعنی اینکه نورونهای حسی و حرکتی که قسمتی از اونا در دستگاه عصبی مرکزیه و نورونهای رابط که کلشون تو دستگاه عصبی مرکزی واقعن در بازه سوال قرار می گیرند. یعنی همه انواع نورونها در محدوده سوال هستن. بررسی گزینه ها:
  ۱) اصلا اوایل سوال رو ولش کن. انتقال عصبی بین دو سلوله نه در طول یک نورونه. پس در طول نورون هدایت داریم نه انتقال پس این گزینه پر…
  ۲) همه نورونها با یاخته های پشتیبان مرتبط اند. چه رابط و چه حسی یا حرکتی… نکته انحرافیش شاید همین یاخته میلین ساز باشه که تو رابط نیستش ولی فقط میلین سازها که پشتیبان نیستن.ولی خب تله تستی ناشیانه ای بود. پس اینم پر…
  ۳)منظور سوال نورون حرکتیه. می دونیم که نورونها هم از طریق دندریت ها و هم از طریق جسم سلولی می تونن پیام دریافت کنن. پس فقط رشته های منشعب که منظور دندریت هستش باعث غلط شدن گزینه میشه.
  ۴) بله کوتاه ترین نورون نورون رابطه که کلهم اجمعین در طول خودش کانال های دریچه دار سدیمی داره و میتونه باز بشه… پس گزینه درست خود ناکسشه…

 10. میلاد رضایی برون گفت:

  در ارتباط با سوال ۲ می نویسم: پاسخ احتمالی:گ۴
  در ارتباط با گزینۀ۳(حتماً) و گزینۀ ۱(احتمالاً) علاوه بر دندریت جسم سلولی هم قابلیت دریافت پیام عصبی از آکسون نورون پس سیناپسی را دارد.(رد گزینۀ۳ و احتمالاً ۱)
  نورون های رابط همانند سایر انواع نورون ها فعالیت عصبی شان وابسته به یاخته های پشتیبان است مثلا این یاخته های پشتیبان اند که وسایل لازم برای انتقال پیام را در اطراف سلول (مایعات اطرف سلول) را واپایش می کنند.(رد گزینۀ ۲)

 11. رضا ممی زاده گفت:

  سوال پایه دوازدهم: گزینه۳
  ظاهر خشن ولی باطن آرام داره به نظرم. ولی خب شایدم نظر من اشتباه باشه. چون سخت ترین تستای قلب مال دکتر زارعه همیشه.بدون وقت کشی گزینه ها رو بررسی می کنیم:
  ۱)در محدوده گفته شده که از اول انقباض بطن تا آخر موج T هستش. دریچه های دهلیزی بطنی درسته که مانع جریان خون بین حفرات میشن ولی میدونیم که قلب دریچه های دیگه ای به نام سینی داره. اونا تو این مدت باز هستن و نمی توان گفت که همه دریچه ها مانع از جریان خون بین حفرات قلبی می شوند. فقط دهلیزی بطنیه… البته اشکالات دیگه ای میشه واسه گزینه گرفت ولی چون خیلی تابلوئه غلطه کلا ولش می کنیم بره واسه خودش…
  ۲)محدوده گفته شده استراحت عمومیه. اولا که دریچه تو اون مدت خونی خارج نمی کنه. دوما اگه طراح بیاد بگه که منظورش همون خارج شدن خون از دهلیز و ورودش به بطنه که تو استراحت عمومیه یکم قابل بحثه. تو اون محدوده هم انتهای موج T قرار داره و هم نیمه اول موج P. پس همه حفرات تو اون زمان حداقل در قسمتی فعالیت الکتریکی دارند. اگه منظور اون باشه بله همه حفره ها فعالیت الکتریکی تو اون محدوده دارن. پس عبارت نادرسته…
  ۳) اول موج Q که همون رسیدن پیام به گره دهلیزی بطنی هست تا قله موج R مد نظر طراحه. تو اون محدوده هنوز بطن منقبض نشده. پس از دریچه های سینی خونی هم عبور نمی کنه. پس کلهم اون محدوده مانعی در برابر خروج خون از بطنه که گزینه صحیح همینه.
  ۴) در میانه انقباض بطن ها فشار بطن ها نیز حداکثر است. پس محدوده مورد نظر کمی قبل تر از موج T تا آخر اون هستش. طبق جدول کتاب درسی بیشترین فشار در دهلیزچپ که قبل از دریچه دهلیزی بطنی هستش مربوط به اواخر انقباض دهلیزی هست. یعنی بدین صورت که:
  ۰/۵۴
  ۱/۲۹ (فشار بیشینه دهلیزی که در ثانیه ۰/۱ هست.)
  ۰/۳۲
  ۰/۴۳
  ۰/۸۶
  پس اصلا و ابدا در محدوده گفته شده که مربوط به انقباض بطن هست غیر ممکنه که فشار بیشینه دهلیزی مشهود باشه. پس پرررر…

 12. محمد رضا رحمتی گفت:

  باسلام وخسته نباشید .تست پایه دهم .گزینه۱صحیح است. گزینه ۲ به این دلیل غلط است که گلوکز به روش انتشار تسهیل شده عبور میکند .آمینو اسید ها هم باانتشار تسهیل شده عبور میکند پس اختصاصی نیست. گزینه ۳ به این دلیل غلط است که آب معمولا به روش انتشار عبور میکند ونه همیشه .گزینه ۴هم به این دلیل که همراه مولکول های حاصل ازگوارش چربی ها انتشار میابد درانتشار هم انرژی مصرف میشود ولی نه انرژی سلول.درضمن بعد هم باانتقال فعال جذب میشوند

 13. رضا ممی زاده گفت:

  سوال نظام قدیم: گزینه ۲
  خب عوامل موثر بررسی میشن…
  ۱)خیر مثلا تو دم عادی هم باید دیافراگم منقبض شه و هم بین دنده ای خارجی…(فقط نه دیگه)
  ۲)اصلا ساز و کار دستگاه تنفس بر پایه همین تغییر فشار هست. یعنی همه دست به دست هم میدن تا یه تغییر فشاری رخ بده و بعدش دم یا بازدمی صورت می گیره. میدونیم که وقتی فشار زیاد میشه حجم کم میشه و برعکس.. پس تو جابجایی ذخیره بازدمی که حجم شش کم میشه لازمه که فشار زیاد بشه و حداکثر فشار ایجاد بشه. پس این گزینه درسته.
  ۳) ظرفیت حیاتی معادل حجم ذخیره دمی و بازدمی و هوای جاری هست. اگه پس از دم عادی یه دم عمیق انجام بدیم نهایتا ذخیره دمی رو جابجا می کنیم. برای حجمی معادل ظرفیت حیاتی مثلا باید پس از یک دم عمیق یک بازدم عمیق انجام بدیم یا برعکسش… پس در هر صورت این گزینه هم غلطه…
  ۴)ماهیچه های شکمی مربوط به بازدم عمیقه نه دم عمیق پس اینم غلطه…

 14. میلاد رضایی برون گفت:

  در ارتباط با سوال ۳ می نویسم:پاسخ احتمالی:گ۳
  در شروع صدای اول دریچه های دهلیزی_بطنی بسته می شوند و اندکی بعد دریچه های سینی باز میشوند و خون به درون سرخرگ آئورت و ششی پمپاژ میشود و در شروع صدای دوم هم دریچه های سینی بسته و اندکی بعد دریچه های دهلیزی_بطنی باز می شوند. اگر دریچه های قلبی را فقط دهلیزی_بطنی در نظر بگیریم این گزینه درست و اگر دریچه های سینی را هم در نظر بگیریم این گزینه غلط میشود.(ابهام در گزینۀ۱ ولی احتمال بالا این گزینه غلط است با توجه به نظر آقای زارع در این باره)
  گزینه ۲ مربوط به مرحله استراحت عمومی است و خون از دهلیز خارج میشود و به بطن میریزد که دهلیز فعالیت الکتریکی دارد.(رد گزینۀ۲)
  در رابطه با گزینه ۴ از بیشترین انقباض میو کارد تا قبل از پایان موج T هر دریچه دهلیزی_بطنی تحت تأثیر بیشترین فشار خون حفرۀ قبلی یعنی دهلیز قرار می گیرد و بعد دریچه های دهلیزی_بطنی باز می شوند.(رد گزینۀ ۴)
  گزینۀ ۳ یعنی از لحظه ای در انقباض دهلیزی تا لحظۀ قبل از انقباض بطن که در این فاصله هر دریچۀ ابتدای سرخرگ مانعی در برابر خروج خون دارد.(درستی احتمالی گزینۀ۳)

 15. رضا ممی زاده گفت:

  سوال پایه دهم: گزینه۳
  طبق تعریف کتاب درسی جذب یعنی ورود مواد به محیط داخلی. محیط داخلی هم شامل خون و لنف مایع میان بافتیه. یعنی جذب در روده مثلا یعنی اینکه ماده از یاخته پوششی روده به مایع بین سلولی وارد بشه. خیلیا جذب رو ورود ماده به خود سلول میدونن که طبق متن کتاب من مخالفشم. کتاب هم بعدش سوتی داده که جذب B12 با آندوسیتوزه ولی در کل من سر در گمم و واسه این سوال فقط نظر خودمو می نویسم.
  ۱) منظور سوال ویتامین B12 هست که هنگام جذبش(ورود به محیط داخلی) از یاخته پوششی روده با اگزوسیتوز خارج میشه که با مصرف ATP فسفات زیاد میشه و مساحت هم بیشتر میشه… ولی خب اگه همون مطلب قدیمی رو درست بگیریم که جذبش با آندوسیتوزه مساحت غشا دیگه زیاد نمیشه بلکه کم میشه. و این گزینه درست نیست…
  ۲)منظور گلوکزه که پروتئین موثر در هم انتقالی اون کاملا اختصاصی نیست و سدیم رو هم عبور میده.
  ۳) اصلا ماهیت جذب در اونه که یه چیزی از غشا عبور کنه. غشا هم میدونیم که نیمه تراواست. جذب هم با هر روشی که صورت بگیره اختلاف غلظت درش دخیله. یعنی انتشار باشه دخیله انتقال فعال باشه دخیله حتی اگه آندو یا اگزو سیتوز باشه باز نیمه تراوا بودن غشا دخیله. پس کلا تو جذب هم اختلاف غلظت ضروریه و هم نیمه تراوایی غشا… حالا هر پیش ماده هیدرولیز که هست باشه. مثلا آب یا ATP و یا عوامل دیگه… ( ولی خب اگه منظور طراح اونی باشه که تو گزینه یک گفتم گزینه یک از این گزینه درست تره ولی اگه منظورش آندوسیتوز بوده باشه تنها گزینه صحیح همینه…)
  ۴)درسته که جذب ویتامین های محلول در چربی با انتشار ساده اس ولی طبق متن کتاب تو انتشار ساده هم انرژی جنبشی مولکول ها دخیلن و اینجوری میشه که این گزینه هم غلط میشه…

 16. رضا ممی زاده گفت:

  دهم: گزینه۳
  یازدهم: گزینه۴
  دوازدهم: گزینه۳
  نظام قدیم: گزینه ۲

  رضا ممی زاده پایه یازدهم شهرستان پارس آباد استان اردبیل

 17. میلاد رضایی برون گفت:

  ممنون از برنامه خیلی خوبتون لطفا ادامش بدین. کیفیت سوالات بی نظیرن:) واقعا دمتون گرم

 18. محمد خاکی گفت:

  سلام ببخشید باید چجوری برای پشتیبان سایت برای دریافت کد تخفیف مسابقه ۲۵ دی پیام بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *