چگونه در مدت باقی‌مانده تا کنکور، زیست بخوانیم؟

زیست‌شناسی به‌عنوان درسی با ضریب ۱۲، بدون‌ شک مهم‌ترین درس برای کنکوری‌های تجربی هست. هر سال مثال‌های متعددی از افرادی دیده می‌شوند که درصد زیست آن‌ها، سرنوشت آن‌ها را تغییر داده است. اما برای جمع‌بندی صحیح و کسب درصد بالا در درس زیست در مدت باقی‌مانده تا کنکور چه اقداماتی باید انجام شود؟

بدیهتاً مطالعه‌ی کتاب درسی و تمرین تستی در طول سال اهمیت بسیار بالایی داشته است اما هر کاری که تا الان انجام داده‌اید، قابل‌تغییر نیست. شاید این موضوع برای کسانی که مطالعه‌ی کمی داشته‌اند، نگران‌کننده باشد اما نکته‌ی مثبت قضیه اینجاست که بیشترین تأثیر در درصد زیست، مربوط به همین دوران باقی‌مانده تا کنکور است. برعکس این قضیه نیز صادق است؛ یعنی، اگر در کل سال مطالعه‌ی خیلی خوبی داشته‌اید و الان خوب زیست را نخوانید، با افت فاحشی در درصد زیست مواجه می‌شوید.

هنوز در وسط راه هستید! هر لغزشی، خطرناک است...

متأسفانه هنوز هم افراد زیادی هستند که این تصور را دارند که صرفاً فهمیدن مطالب کتاب درسی برای پاسخگویی سؤالات زیست کنکور کافی است و نیازی به مطالعه‌ی خود متن کتاب و به‌عبارت دقیق‌تر، تسلط بر جملات کتاب نیست. این دیدگاه حتی در بین دبیران و مؤلفان برتر کشور هم وجود دارد و برای نقض این دیدگاه غلط، کافیست که فقط یک دوره از سؤالات کنکور‌های سال‌های اخیر را با متن کتاب درسی مطابقت داد. این موضوع به‌خصوص در کنکور ۹۷ بسیار بیشتر به چشم می‌خورد. البته شاید درک این موضوع برای دانش‌آموزان نظام جدید دشوار باشد. زیرا، زمانی که سؤالات کنکور را بررسی می‌کنند تفاوت‌هایی بین سؤالات کنکور و کتاب درسی خود مشاهده می‌کنند اما اگر همین مقایسه را با کتاب درسی نظام قدیم انجام دهند، متوجه می‌شوند که اغلب جملات کنکور، در واقع همان جملات کتاب درسی هستند. دقت کنید که در اینجا، منظور از متن، شکل‌های کتاب درسی نیز هست و در واقع، نکات شکل نیز اهمیت دارند.

باورهای غلط

حقیقتی که درباره‌ی زیست کنکور باید بدانید

تمامی سؤالات زیست کنکور، بر اساس کتاب درسی هستند و تا حد امکان، تقریباً در همه‌ی سؤالات، از خود جملات کتاب درسی، عیناً، استفاده می‌شود.

پس سؤال بعدی؛ چگونه می‌توان بر متن کتاب درسی مسلط شد؟ جواب ساده هست! مرور زیاد کتاب درسی. دقت کنید که شما قرار نیست که متن کتاب درسی را حفظ کنید ولی با مرور و مطالعه‌ی زیاد، به‌طور خودکار بخش عمده و اصلی کتاب درسی در ذهن شما ثبت می‌شود. نکته‌ی کلیدی این هست که با افزایش تعداد مرورها، تسلط بر کتاب درسی نیز بیشتر می‌شود. به همین خاطر ما به دانش‌آموزان توصیه می‌کنیم که در فرصت باقی‌مانده، وسواس مطالعاتی و صرف وقت زیاد برای مطالعه کتاب را کنار بگذارند و به‌جای آن، اقدام به مطالعه‌ی سریع کتاب درسی کنند. منظور از مطالعه‌ی سریع چیست؟ منظور این است که: ۱- سرعت مطالعه‌ی شما در حد متعادل باشد (نه کند و نه زیاد)؛ تقریباً کمی آرام‌تر از مطالعه‌ی روزنامه‌وار و ۲- کنار گذاشتن تحلیل و تفسیر مطالب کتاب درسی در مدت باقی‌مانده؛ دقت کنید هدف شما در مدت باقی‌مانده، افزایش تسلط بر متن کتاب درسی است و هیچ نکته‌ای مهم‌تر از این وجود ندارد.

اما آیا تسلط بر متن کتاب درسی برای پاسخگویی به سؤالات کنکور کافی‌ است؟ برای اکثر سؤالات بله! در واقع اگر شما تسلط کافی بر متن کتاب درسی داشته باشید، درصد لازم برای قبولی در رشته‌های تاپ را کسب خواهید کرد. باقی‌مانده‌ی سؤالات چه می‌شود؟ برای پاسخگویی به باقی‌مانده‌ی سؤالات، نیاز به مهارت‌های تست‌زنی و تحلیل تست دارید. مهارت‌هایی که باید سعی کنید در مدت باقی‌مانده از طریق تمرین آزمون‌های جامع به‌دست بیاورید.

پس سؤال بعدی این است: چه مهارت‌هایی برای پاسخگویی به تست‌های زیست لازم است و چگونه می‌توان به این مهارت‌ها، دست پیدا کرد؟

پاسخ این سؤالات، نیازمند مقالات مفصل دیگری است که در آینده در سایت قرار می‌گیرند.

موفق باشید

نویسنده: دکتر حمیدرضا زارع

انتشار این مطلب، با ذکر منبع بلامانع است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *